رهاتل
دبیر شورای عالی فضای مجازی:

رئیس جمهور دستور داد از انحصار پیام رسان خارجی خارج شویم

رئیس جمهور دستور داد از انحصار پیام رسان خارجی خارج شویم رهاتل: دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: رئیس جمهور دستور داده تا از انحصار پیام رسان های خارجی بخصوص تلگرام خارج شویم.به گزارش رهاتل به نقل از مهر، ابوالحسن فیروز آبادی ظهر امروز در شبكه خبر اظهار داشت: تمركز ما در سال ۹۷ بر ساماندهی فضای مجازی طبق سند الزامات شبكه ملی اطلاعات است و برپایه این سند، مدیریت، امنیت، اقتصاد فضای مجازی را باید ملی كرد.
فیروزآبادی تصریح كرد: اینكه تلگرام یك شركت است یا خیر هنوز مشخص نمی باشد چون كه تلگرام فاقد آدرس و سهامدار است.
وی عنوان كرد: تلگرام یك پیام رسان است كه در دنیا شكل گرفته و در هیچ كشوری پیام رسان غالب به شمار نمی رود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح كرد: این در شرایطی است كه تلگرام تنها در كشور ما یك پیام رسان غالب است اما در دیگر كشورها در رده های ۵-۶ و یا ۷ قرار دارد.
فیروزآبادی خاطرنشان كرد: ما خیلی از دارایی های خویش را در این فضا بر روی سكو قرار دادیم.
وی اظهار داشت: این سكو تا امروز سكوی پیام رسانی بود كه یك بخش آن مربوط به ارتباطات و بخش دیگر مربوط به رسانه بود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح كرد: از چند ماه پیش، تلگرام در سایت خود به صورت رسمی سند ۳۲ صفحه ای را منتشر نمود و اعلام نمود به روش «آی كو» كه یك راه جمع آوری منابع مالی برای توسعه پروژه های رمز ارز است، فعالیت می كند.
فیروز آبادی خاطرنشان كرد: شبكه تلگرام كه تابحال یك سكوی پیام رسانی بود تبدیل به یك سكوی اقتصادی خواهد شد كه این امر برای ما یك علامت سوال بزرگ را تولید كرد كه هدف آنها از تولید این سكوی اقتصادی چیست؟
وی اضافه كرد: در بررسی هایی كه بوجود آمد مشخص شد كه این سكو ملاحظات خاصی دارد و مقرر است در آن از تكنولوژی هایی استفاده گردد كه این تكنولوژی ها تابحال در دنیا به كار نرفته است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: در تلگرام مقرر است مكانیزم های شبكه باز راه اندازی شود و به دنبال آن هم مقرر است پولی بعنوان «گرم» تولید شود.
فیروز آبادی تصریح كرد: بر این اساس، تلگرام می خواهد كمیسیون تمام معاملاتی كه در این فضا انجام می گردد را دریافت كند.
وی خاطرنشان كرد: این موضوعات در متن ۳۲ صفحه ای تلگرام مطرح شده است.
دستور رئیس جمهور
دبیر شورای عالی فضای مجازی تاكید كرد: رئیس جمهور دستور داده تا از انحصار پیام رسان های خارجی بخصوص تلگرام خارج شویم. در كشور ما پیام رسان های زیادی مانند واتس آپ، لاین و ایمو وجود دارد اما با این حال كمتر دچار چالش هستیم. زیرا این پیام رسان ها تنها، پیام رسان هستند و قرار نیست وارد سكوی اقتصادی شوند.
وی اظهار داشت: در كشور ما هرچیزی می خواهد وارد شود، گمرك باید برپایه قوانین كشور عمل كند تا لطمه ای به بازار وارد نشود. طبیعی است كه باید درباره هر پیام رسانی كه بخواهد پول را شیوع دهد و سرعت جابجایی آن را بالا ببرد و ساختار روابط خریدار و فروشنده را تغییر دهد، تصمیم گیری كرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: میزان تبلیغات هدفمند در كشور حدود ۶ تا ۷ هزار ملیارد تومان است كه تلگرام می خواهد در این حوزه بازار ایران را به دست گیرد بدون آنكه هیچ یك از بخش خصوصی را مشاركت دهد.
درآمد گوگل از ایران
فیروزآبادی عنوان كرد: این روند مشابه فعالیت گوگل در ایران است كه بدون داشتن دفتر روزی یك میلیارد تومان از بازار تبلیغات كشور را در اختیار دارد.
وی تصریح كرد: برآورد ما این است كه شركت های ایرانی ۴۰۰ میلیارد تومان در سال برای تبلیغات به گوگل می دهند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح كرد: باتوجه به ضریب نفوذ تلگرام و میزان استفاده مردم این نكات سبب شده تا تلگرام بعنوان بحث اصلی مورد توجه شورای عالی فضای مجازی و مركز ملی فضای مجازی باشد ازاین رو بحث و بررسی زیادی در مورد تلگرام انجم شد.
فیروزآبادی تصریح كرد: ما به دقت رصد می نماییم كه تحولات به چه صورتی اتفاق می افتد و چه اقداماتی برای مهار آن باید انجام داد.

1397/01/15
16:23:57
5.0 / 5
4743
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات