رهاتل

انتظارات فعالان حوزه ICT از وزیر ارتباطات

انتظارات فعالان حوزه ICT از وزیر ارتباطات رهاتل: دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران معتقد می باشد با وجود اینكه فناوری اطلاعات پیشران توسعه بوده و می تواند مسائل اقتصاد را تا حد قابل قبولی حل كرده و به بحث قاچاق و شفاف سازی اطلاعات كمك نماید، اما این حوزه در برنامه های وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات كمرنگ بوده و اهداف ملموس این برنامه عمدتا در حوزه CT می باشد.


اصغر رضانژاد در گفت وگو با ایسنا، درباره وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار كرد: جهرمی جوان، پرانرژی و نوگراست. اینها موارد مثبتی است كه تا كنون به آنها توجه شده است. با وجود این، اوایل برنامه او، به كلیاتی درباره رایانش ابری، داده های عظیم و اینترنت اشیا در بررسی تحولات جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره شده است، اما در همین حوزه ها در بخش برنامه ها چیزی دیده نمی شود و این موارد در اهداف خرد استراتژیك مورد توجه نیست.
وی با بیان اینكه اگر بخواهیم از منظر فناوری اطلاعات به فعالیت های جهرمی نگاه كنیم، عمدتا درخواست داریم، تصریح كرد: زیرا زمانی كه كسی مدیرعامل زیر ساخت است، نمی تواند به موضوع IT فكر كند و مسوولیت سازمانی اش این است كه درباره زیرساخت و پهنای باند و توسعه شبكه فكر كند، یا زمانی كه در رگولاتوری است قاعدتا باید در چارچوب وظایفی كه به او محول شده، كار كند. در نتیجه در حال حاضر نمی توانیم بگوییم چرا او در زمینه IT اقدامی نكرده است.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینكه بخش خصوصی همیشه كنار وزیر ایستاده و در حد خود برای كمك به او تلاش كرده است، افزود: انتظاری كه ما به عنوان فعالان حوزه فناوری اطلاعات داریم این است كه وزیر آینده به IT یك نگاه ویژه داشته باشند. زیرا همه می دانیم فناوری اطلاعات پیشران توسعه است و می تواند مسائل اقتصاد را تا حد قابل قبولی حل كرده و به بحث قاچاق و شفاف سازی اطلاعات كمك كند.
رضانژاد با اشاره به عدم توجه به حوزه فناوری اطلاعات در برنامه وزیر پیشنهادی اظهار كرد: فناوری اطلاعات نه تنها خود به عنوان صنعت می تواند اشتغال فراهم كند، بلكه می تواند با شفاف سازی در بقیه موضوعات هم پیشران باشد، اما در برنامه آقای جهرمی متاسفانه نگاهی كه به حوزه فناوری اطلاعات شده كمرنگ است. در بخش اهداف كوتاه مدت و خرد استراتژیك نیز توجه عمدتا به CT است. ما انتظار داریم نسبت به IT برنامه های قوی تری ارائه دهند و اهداف ملموس تری مشخص كنند.
وی ادامه داد: دسترسی 80 درصد خانوارها به پهن باند، افزایش سرعت دسترسی مشترك به حداقل 20 مگابیت بر ثانیه، حداقل كردن هزینه های پهنای باند اتصال شبكه های توزیع محتوای بومی، تامین 100 درصدی زیرساخت های ارتباطی، اطلاعاتی و مقرراتی جهت تحقق دولت هوشمند، برقراری امكان دسترسی پرسرعت به 90 درصد روستاها، تامین زیرساخت های خدمات الكترونیكی دولت برای 80 درصد روستاهای بالای 20 خانوار كشور، افزایش سهم درآمدی خدمات نوین پستی، افزایش ظرفیت ترانزیت ترافیك به 30 ترابیت بر ثانیه همه در حوزه زیرساختی و ارتباطی اهداف خرد استراتژیك هستند.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینكه در حال حاضر عمده درآمد حوزه وزارتخانه در حوزه CT است، در صورتی كه در خارج از كشور این درآمد از حوزه IT است، تصریح كرد: یعنی ما باید بیش تر به سمت حوزه فناوری اطلاعات برویم تا بحث سخت افزار و زیرساخت. حتی وقت وزیر هم در این بخش باید بیشتر باشد، زیرا زیرساخت یك ابزار برای رسیدن به این سرویس هاست و این سرویس ها باید به مردم خدمت رسانی كنند.
رضانژاد در ادامه خاطرنشان كرد: البته در چهار سال گذشته توجه به بخش IT بهتر شده اما هیچ وقت اتفاقی كه مدنظر بوده نیفتاده است. خود دكتر واعظی شاید در طول هفته جلسات منظمی را با اپراتورها و كسانی كه در حوزه زیرساخت هستند، برگزار می كردند، اما با فعالان حوزه نرم افزار به صورت همگن جلسه نداشتند.
وی با تاكید بر كمرنگ بودن فناوری اطلاعات در برنامه های جهرمی كمرنگ، بیان كرد: اهداف ملموس این برنامه عمدتا در حوزه CT است و مطالب گفته شده در IT به صورت كلان است. در حوزه IT، تنها بخش رصد، پژوهش و ارتقاء دانش در فناوری های نوین شامل نسل پنجم تلفن همراه، داده های عظیم، پردازش ابری و اینترنت اشیا ذكر شده، درواقع در این اهداف خرد استراتژیك، اهداف كمی برای IT ذكر شده است. ما انتظار داریم آقای جهرمی بیشتر به IT نگاه كند.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در پایان سخنانش خاطرنشان كرد: در برنامه پیشنهادی آقای جهرمی، در حوزه نرم افزار هیچ موردی ذكر نشده است. درباره كسب و كارهای الكترونیكی، تجارت الكترونیكی نیز حداقل در اهداف خرد موردی نیست. همچنین موضوع دولت الكترونیك باید بیشتر از این ها و برنامه ها بزرگ نمایی شود. در نهایت خواسته ما این است كه وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعا نسبت به IT نیز مانند CT اهداف ملموس تری داشته باشد.

 

1396/05/23
20:08:28
5.0 / 5
5422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات