رهاتل
جهانگرد خبر داد

شروع سرویس دهی دولت همراه

شروع سرویس دهی دولت همراه به گزارش رهاتل رییس سازمان فناوری اطلاعات شبكه ملی اطلاعات، دولت الكترونیك، بهبود فضای كسب وكار و توانمندسازی استارت آپ ها و مشاركت در توسعه محتوا را اولویت های سازمان فناوری اطلاعات در چهار سال گذشته اعلام نمود.به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، نصرالله جهانگرد امروز(چهارشنبه) در نشست خبری با بیان اینكه در توسعه فناوری اطلاعات در كشور، رسانه حلقه تكمیلی است، گفت: امروز پس از یك دوره چهار ساله، چهار ماموریت كه پیش روی ما بود را به نقطه بهره برداری رساندیم. اولین ماموریت نیز شبكه ملی اطلاعات بود. در حالی كه در سال ۱۳۹۲ در كشور معضل دسترسی به دیتا داشتیم اما اكنون وجود محیط انتقال دیتا با سرعت خوب جزو حقوق مردم و كسب وكارها شده است.
وی همچنین دولت الكترونیك را اولویت دیگر سازمان دانست و بیان كرد: موضوع دولت الكترونیك در دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات مورد توجه بود. ابتدا باید پروژه های زیربنایی انجام می شد كه اكنون به اتمام رسیده كه به معنای آغاز سرویس هاست.
رییس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینكه نسخه موبایلی این خدمات فراهم شده، افزود: سرویس دولت همراه روی بستر دولت الكترونیك است. دستگاه هایی كه نسخه موبایلی خود را كامل كردند كم نیستند اما به تدریج این كار تكمیل می شود.
مذاكره با نظام بانكی برای پرداخت موبایلی
جهانگرد همچنین با بیان اینكه با نظام بانكی مذاكراتی آغاز كرده ایم كه پرداخت ها نیز روی این محیط موبایلی انجام شود، اظهار كرد: در حال حاضر پرداخت های الكترونیك برای خدمات دولت از نظر استناد مالی مورد قبول است و اجازه می دهد پرداخت خدما تدولت به صورت الكترونیكی انجام شود. اكنون از سمت مردم موضوع دسترسی، مبادله دیتا و پرداخت و از سمت دولت آمادگی برای انجام پاسخگویی و ارائه خدمات و صنعت پرداخت فراهم شده است.
وی با اشاره به دشوار بودن مسائل حقوقی پرداخت موبایلی بیان كرد: به دلیل نظام های حقوقی این كار دشوار بود. اكنون با كمك نظام اداری – استخدامی و دستگاه ها این امكان فراهم شده است. امیدواریم تا پایان سال بخش اعظمی از این خدمات را روی موبایل داشته باشیم.
توانمندسازی شركت های نوآور
رییس سازمان فناوری اطلاعات بهبود فضای كسب و كار و توانمندسازی شركت های نوآور و استارت آپ را اولویت سوم سازمان دانست و افزود: این كار اكنون در حال انجام است و امیدواریم ظرفیتی فراهم شود كه در سراسر كشور فرصت های شغلی جدید و توانمندسازی جوانان صورت بگیرد.جهانگرد با اشاره به صیانت از حقوق مردم در حوزه اینترنت بیان كرد: در حوزه عمومی جامعه و توانمندسازی شركت ها و نهادها برای صیانت از حقوق مردم در حوزه اینترنت كارهای زیادی انجام شده است. مركز ماهر نمونه ای از این خدمات است. همچنین ۳۶ مركز آپا در دانشگاه های كشور داریم و ۳۰۰ نفر از دانشجویان در سراسر كشور به صورت تخصصی در این زمینه كار می كنند و سرویس می دهند.
مشاركت در توسعه محتواوی همچنین ادامه داد: مشاركت در توسعه محتوا، سرویس و خدمات داده های مورد استفاده جامعه، توسعه موتور جستجو و ایمیل، گام های برداشته شده در زمینه تولید محتواست. البته دامنه كار وسیع است، بخش سخت افزاری و معماری كامل شده و بخش نرم سرویس ها و خدمات هستند كه باید تكمیل شوند.رییس سازمان فناوری اطلاعات خاطرنشان كرد: یكی از امكاناتی كه دولت در اختیار ما گذاشت، توسعه كاربردی IT در كلیه بخشهای كشور بود. به ما اختیار یك سازمان توسعه داده شده كه در حال فراهم كردن مقدمات هستیم و به زودی یك بازوی توسعه كسب و كار در صنعت IT برای كسب وكارها شكل می گیرد.
فراهم شدن سرعت ۱۰۰ مگی در برنامه ششم توسعهجهانگرد با اشاره به آمار دسترسی به موبایل و اینترنت اظهار كرد: در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون دسترسی به موبایل و حدود ۱۲ میلیون خط ثابت داریم. همچنین مخابرات ابتكار فیبررسانی به خانه ها را آغاز كرده است.وی بیان كرد: برآورد داشتیم در برنامه پنجم توسعه به متوسط ۲ و در برنامه ششم به سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه برای كابران برسیم. اما اكنون متوسط سرعت به بیش از ۱۰ مگ رسیده و با این سرعت توسعه، در خلال برنامه ششم، ارتباطات ۱۰۰ مگی را برای مبادلات ترافیك دیتا خواهیم داشت و این یعنی از نظر استانداردهای بین المللی در سطح خوبی هستیم.جهانگرد ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۰۰ شهر در كشور تحت پوشش شبكه ارتباطی قرار دارد و در بخش دولت الكترونیكی حدود ۲۰۰۰ خدمت عمومی در كشور هست. نظام اداری ایران اگر تركیبی از مجوزها و قوانین باشد، حدود ۲۰۰۰ مجوز دارد كه ۵۰۰ مورد آن حذف شده است. هر میزان از این مجوزها كاسته شود، به معنای تسهیل كار برای مردم است.وی با بیان اینكه شرح خدمات دستگاه ها به صورت الكترونیكی تهیه شده، افزود: در بخش خدمت گزاری ۱۱۰ دستگاه در كشور داریم كه بیش از ۹۰ درصد آنها دارای پورتال و وب سایت هستند. همچنین نزدیك به ۵۵ دستگاه به سوییچ ملی مبادله دیتا متصل شدند. یعنی می توانند خدمات تركیبی داشته باشند.
دولت همراه ۲۷ سرویس فعال داردرئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به بستر دولت همراه اظهار كرد: دولت همراه اكنون ۲۷ سرویس فعال دارد و تا روز شنبه نیز ۳۶ خدمت برای مردم قابل وصول است و هر هفته به آن افزوده می شود.جهانگرد با اشاره به حمایت از كسب و كارهای نوپا بیان كرد: تسهیلات در حوزه اقتصاد دیجیتال، ایجاد محیط حامی است و اقتصاد آن گردش كالا، خدمات و پول است. در حال حاضر در بخش مالی و مبادله پول همه چیز حل شده و انجام معاملات توسط شركت های سین تك و كسب و كارهای نوپا بر بستر نظام پولی ایران تسهیل شده است.
پرداخت موبایلی تا پایان شهریوروی خاطرنشان كرد: اقدامی كه به دنبال آن هستیم، پرداخت روی گوشی های موبایل است و برنامه داریم تا پایان شهریور هر نوع پرداخت از طریق موبایل فراهم شود. همچنین قصد داریم شرایطی را فراهم كنیم كه كاربران بتوانند با احراز هویت از طریق حساب بانكی خود پرداخت های مبلغ پایین را بدون اتصال لحظه ای به سیستم بانكی انجام دهند.
مسئولیت حقوقی پلت فرم از كارگر جدا شده استرئیس سازمان فناوری اطلاعات با تاكید بر بهبود فضای كسب و كار گفت: به دنبال این هستیم با هماهنگی نظام حقوقی امكانی فراهم شود كه اگر كاربر كالایی را خرید، از حقوق تضمین شده برخوردار باشد همچنین كسانی كه عرضه كننده محیط كسب و كار هستند، مثل پلت فرهای پرداخت اگر تخلفی در محیط شان اتفاق بیفتد، سقف متخلف مورد پیگیری قرار بگیرد نه تامین كننده محیط مبادله و این كار با پیگیری های قضایی انجام شده است.جهانگرد ادامه داد: در مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص شبكه های اجتماعی نیز این مطلب ذكر شد كه مسئولیت حقوقی و قضایی پلت فرم از كاربر جداست. با جدا شدن مسئولیت محتوا كاربر از تامین كننده محیط، اگر كاربری تخلف انجام دهد، كسب و كار مورد مجازات قرار نمی گیرد. وی با بیان اینكه خدمات احراز هویت به كسب و كارهای اینترنتی انجام شده است، افزود: اكنون سوئیچ ارائه خدمت احراز هویت به بخش غیردولتی تامین شده است. بنابراین هر شركتی كه نیاز به احراز هویت داشته باشد، با اتصال به این سوئیچ می تواند از آن استفاده كند.رئیس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به اینكه آیا قصد تجمیع كارت های هوشمند وجود دارد، گفت: قانون در ایران الزام كرده كه كارت ملی در كلیه مراكز اداری به عنوان سند هویت شناسایی مورد قبول باشد و در محیط الكترونیكی نیز احراز هویت با كد ملی و كد پستی انجام می شود. در آینده نزدیك نیز خدمات الكترونیكی با احراز هویت الكترونیكی انجام می شود و به تدریج جمع آوری كارت ها انجام می گیرد.
حمایت از وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعاتجهانگرد با اعلام حمایت از وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار كرد: محمدجواد آذری جهرمی نقشی موثر در توسعه شبكه ملی اطلاعات و دولت الكترونیكی داشته است. پس از حضور او در شركت ارتباطات زیرساخت میزان فعالیت ها شتاب گرفت. كارنامه وزارت ارتباطات در شبكه ملی محصول مشاركت همه فعالان به ویژه مهندس جهرمی است و با اعلام ایشان به عنوان وزیر پیشنهادی باید از او حمایت صورت گیرد.
 

1396/05/18
17:22:02
5.0 / 5
5144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات