رهاتل
نگاهی به مهم ترین اخبار اقتصادی شنبه

قیمت ها خویش را برای عید اماده می كنند

قیمت ها خویش را برای عید اماده می كنند رهاتل: عبور متوسط قیمت هرمتر خانه در تهران از مرز ۵ میلیون تومان، تلاطم در بازار طلا و سكه، خداحافظی تخم مرغ با گرانی، ناامیدی منتظران بازنگری در تعرفه واردات خودرو و واكنش جدی دولتی ها به گزارش دیوان محاسبات مهم ترین خبرهای اقتصادی اولین روز هفته محسوب می شوند.


خانه در تهران از متری ۵ میلیون تومان گذشت
به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، متوسط قیمت هر متر خانه در تهران به حدود پنج میلیون و ۲۴۰ هزار تومان رسیده است. تازه ترین آمارهایی كه بانك مركزی از تحولات بازار مسكن در شهر تهران و تا آخر دی ماه سال جاری منتشر كرد، نشان داده است كه متوسط قیمت یك مترمربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده با استفاده از بنگاه های معاملات ملكی به پنج میلیون و ۲۴۰ هزار تومان رسیده كه نسبت به آذرماه سه درصد و در مقایسه با دی ماه سال قبل ۱۶. ۷ درصد افزایش نشان داده است. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه به منطقه پنج با ۲۷. ۳ درصد و كمترین به منطقه ۲۰ با ۵. ۵ درصد اختصاص دارد.
این درحالی است كه معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه در صورت تلاطم بازار ارز، نگران اثرگذاری آن در بازارهای موازی هستیم اظهار داشت: پیش بینی این است كه بازار ارز به ثبات برسد و تاثیر نامطلوبی بر رونق مسكن نگذارد. وی اضافه كرد: چیزی كه نگران كننده است بحث تلاطم در بازار ارز است كه اگر نتواند در مدت كوتاهی به ثبات برسد حتما بر روی همه بازارهای موازی تاثیر نامطلوب خویش را خواهد گذاشت. ولی اگر تثبیت شود می توان امیدوار بود كه رونق مسكن ادامه یابد.

تلاطم در بازار طلا، آرامش نسبی در ارز
پیش فروش سكه از ۱۵ بهمن ماه سال جاری و با استفاده از كلیه شعب بانك ملی در سراسر كشور صورت خواهد گرفت. براین اساس، پیش فروش سكه با قیمت های پایین تر از قیمت بازار در موعد ثبت نام برای پیش خرید و در سررسیدهای سه، شش و ۹ ماهه و یك ساله خواهد بود و عموم مردم می توانند با رجوع به كلیه شعب بانك ملی در سراسر كشور نسبت به واریز وجه و پیش خرید سكه به تعداد مورد نظر اقدام نمایند.
این در حالی است كه باوجودیكه دلار و سكه، هفته گذشته را با روند كاهشی به آخر رساندند، ولی با این حال هر گرم طلای ۱۸ عیار در بالاترین نرخ خود امسال ایستاد. دلار هم در هفته گذشته با فراز و فرودهایی همراه بود. در روزهایی مسیر افزایش را طی كرد و در اواخر هفته، جهت معكوس پیدا كرد و كاهشی شد.
سكه تمام هم در ماه گذشته (دی ماه) افزایش ۱۲۰ هزار تومانی قیمت را تجربه نمود كه علت این افزایش بی سابقه در یك ماه، به علت تاثیرپذیری از افزایش نرخ دلار مطرح می گردد كه البته طی روزهای اخیر باتوجه به كاهشی شدن روند قیمت این نوع ارز، قیمت سكه هم حدود ۳۴ هزار تومان كاهش پیدا كرد. اما نرخ سكه و دلار در بازار امروز هم روند نزولی هفته قبل را ادامه داد، به صورتی كه هر دلار آمریكا ۱۸ تومان و سكه تمام ۳۴ هزار تومان كاهش پیدا كرد.
این درحالی است كه كارشناسان و سرمایه گذاران شركت كننده در نظرسنجی طلای هفتگی كیتكونیوز با اشاره به ضعف ارزش دلار آمریكا، پیش بینی كردند طلا در هفته جاری به روند افزایشی ادامه دهد.

خداحافظی تخم مرغ با گرانی
معاون وزیر كشاورزی از افزایش تلفات مرغ های تخم گذار درپی شیوع آنفلوآنزای طیور اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به این شرایط و افت تولید تخم مرغ در داخل، واردات این محصول ادامه دارد و افزایش هم می یابد. وی با اشاره به اینكه تعرفه واردات تخم مرغ به حداقل خود یعنی پنج درصد رسیده است، ادامه داد: به همه اعلام كردیم كه می توانند تخم مرغ از كشورهای مختلفی كه مورد تایید سازمان دامپزشكی است وارد كنند. البته این كار با چالش هایی مواجه شده است؛ چون كه اگر تاجران بخواهند از برخی كشورها واردات انجام دهند، قیمت تخم مرغ وارداتی بالاتر از قیمت موجود بازار داخلی تمام می گردد. به قول مهرفرد، هم اكنون قیمت هر كیلوگرم تخم مرغ در بازارهای اروپایی حدود ۱. ۸ تا ۲ یورو در خرده فروشی هاست اما قیمت این محصول هم اكنون در بازار ایران كه با انفلوآنزا دست و پنجه نرم می كند ارزان تر است. به قول او، همه تلاش ها برای تقویت تولید و پیگیری ها برای افزایش واردات تخم مرغ در این راستا است كه مشكلی طی ماه های آینده برای بازار این محصول به وجود نیاید.
این اظهارات درحالی مطرح شده كه تغییرات قیمت تخم مرغ در هفته پایانی دی ماه نشان داده است كه نسبت به ماه مشابه سال قبل تا ۳۵ درصد افزایش قیمت دارد ولی در مقایسه با هفته مشابه در آذرماه سال جاری ۱۱. ۸ درصد ارزان شده است. تازه ترین گزارشی كه بانك مركزی از متوسط قیمت خرده فروشی برخی مواد خوراكی در تهران در هفته پایانی دی ماه منتشر كرد، نشان داده است كه تخم مرغ نیم درصد نسبت به هفته ماقبل ارزان گردید و شانه ای بین ۱۲ هزار و ۶۰۰ تا ۱۶ هزار تومان فروش رفت.

خبری از بازنگری در تعرفه واردات خودرو نیست
در حالیكه برخی رسانه ها از احتمال بازنگری در تعرفه های جدید واردات خودرو اطلاع داده بودند یك مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت این مورد را رد می كند. افزایش تعرفه واردات خودرو بخصوص در خودروهای هیبریدی انتقاد برخی واردكنندگان خودرو را به دنبال داشت و آنها عنوان كردند كه این اقدام تاثیر منفی بر آلودگی هوا خواهد داشت. در این شرایط در حالیكه در دو سه هفته اخیر برخی رسانه ها از احتمال بازنگری در تعرفه های جدید واردات خودرو سخن گفته بودند یك مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت این مورد را رد می كند.

توییتر ممنوع می باشد، فعالیت در توییتر ممنوع نیست
وزیر ارتباطات امروز در مراسم اختتامیه نخستین همایش سازمان های مردم نهاد در شیراز، درباره عضویت خود در شبكه توئیتر اضافه كرد: بنابر قانون فعالیت توئیتر در ایران ممنوع شده است چون قانونگذار میتواند حكم بدهد كه فعالیت شركت خارجی در ایران ممنوع شود اما فعالیت ایرانی ها در توییتر ممنوع نیست چون هیچ قاضی و هیچ دستگاهی نمی تواند حكم عمومی بدهد مگر اینكه مصوبه مجلس شورای اسلامی باشد. وی با اشاره به اینكه از فیلترشكن برای ورود به شبكه های ارتباطی استفاده نمی كند اظهار داشت: شرایطی فراهم گشته است كه برخی افراد و مسئولان با عنایت به مسئولیت شان می توانند از اینترنت بدون فیلتر استفاده كنند.

نفت در سربالایی قیمت
قیمت نفت بعد از این كه ركورد بالای جدیدی را به ثبت رساند روز جمعه با افزایش قیمت بسته شد و تحت تاثیر ضعیف شدن ارزش دلار رشد هفتگی را به ثبت رساند. بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۰ سنت یا ۰. ۱ درصد افزایش، در ۷۰. ۵۲ دلار در هر بشكه بسته شد، در حالیكه ابتدای معاملات تا ركورد ۷۰. ۸۳ دلار پیش رفته بود. قیمت برنت روز پنج شنبه تا ركورد بالای ۷۱. ۲۸ دلار كه بالاترین قیمت از سال ۲۰۱۴ بود، صعود كرده بود.

كمبود سیب و پرتقال در میوه شب عید نداریم
رییس سازمان مركزی تعاون روستایی با بیان اینكه ۸۰ هزار تن پرتقال و سیب برای تنظیم بازار شب عید خریداری می شود، اظهار داشت: تابحال بیش از ۱۹ هزار تن سیب و ۲۷ هزار تن پرتقال خریداری شده است و توزیع میوه های ذخیره سازی شده از ۲۰ اسفندماه شروع می گردد. برپایه برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شد ۲۰ هزار تن سیب برای تنظیم بازار شب عید خریداری و ذخیره سازی شود كه تابحال ۱۹ هزار و ۲۲۲ تن انجام شده است. همینطور برای خرید و ذخیره سازی ۶۰ هزار تن پرتقال برنامه ریزی كرده بودیم كه تابحال بالغ بر ۲۷ هزار تن پرتقال تامسون شمال خریده ایم و تا ۲۹ هزار و ۷۰۰ تنی كه برای این نوع پرتقال برنامه ریزی شده بود فاصله ای نداریم. البته برای خرید و ذخیره سازی پرتقال والنسیا جنوب هم برنامه ریزی ها برای ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن صورت گرفته و قراردادهای آن منعقد شده كه به محض آغاز فصل برداشت انجام می گردد.

سود سهام عدالت تا آخر سال پرداخت می شود؟
تاكنون حدود یك سوم از سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۳۹۵ به مشمولان پرداخت شده است اما اینكه چه زمانی باقیِ سود به حساب مشمولان واریز شود، به این بستگی دارد كه شركت هایِ سهام عدالت از تمام هشت ماه فرصت قانونی خود برای نگهداری سود در شركت استفاده كنند یا خیر. رییس سازمان خصوصی سازی گفته در این مورد با شركت ها وارد مذاكراتی شده است.

واكنش جدی دولتی ها به گزارش رییس دیوان محاسبات
گزارشی كه اخیرا "عادل آذر" از مغایرت های بودجه ۱۳۹۵ در قالب گزارش تفریغ بودجه به مجلس برد، با واكنش های گاها تندی از جانب دولتمردان همراه بود؛ در واقع نظر می رسد آنها اصلا توقع چنین گزارشی را نداشتند. دولتی ها تاكید دارند آنچه دیوان محاسبات منتشر نموده با واقعیت همخوانی ندارد. گزارش مغایرت های بودجه ۱۳۹۵ در بخش های مختلفی قابل تامل بود كه به صورت ویژه درمورد بخش نفت و فرآورده های آن اعداد و ارقامی وجود داشت كه شبهه برانگیز بود. این گزارش در كنار واكنش رسانه های داخلی در رسانه های خارجی هم بازتاب هایی داشت. سازمان برنامه و بودجه كه روز گذشته (جمعه) گزارش مفصلی در قالب توضیح درباره گزارش تفریغ بودجه منتشره دیوان محاسبات اعلام نموده بود، برای امروز(شنبه) نشستی با حضور محمدباقر نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه- و همینطور بیژن زنگنه-وزیرنفت- برگزار كرد تا به ابهامات پاسخ داده شود.
درحاشیه این مراسم هم وزیر نفت تخلف مالی اخیر در بخش مدیریت اكتشاف شركت نفت را "دزدی" توصیف كرد و گفت، از مجموع بدهی ۳. ۵ میلیارد دلاری بابك زنجانی فقط ۲ هزار میلیارد تومان (حدود ۱۳ درصد) به ما منتقل شده است.


1396/11/08
13:23:19
5.0 / 5
4829
تگهای خبر: توییتر , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات