رهاتل

هکرهای حساب های شخصی بخوانند

هکرهای حساب های شخصی بخوانند رهاتل: سرقت های اینترنتی یا برداشت اینترنتی پول از حساب دیگران، گونه ای حدودا نوظهور از سرقت ها هستند که در سالهای اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته اند و پلیس فتا به روش های مختلف تلاش نموده تا شهروندان را از خطر این نوع سرقت ها که عمدتاً با ارسال پیامک از شماره شخصی و تشویق به کلیک کردن بر روی لینکی اتفاق میوفتد آگاه کند.به گزارش رهاتل به نقل از ایسنا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) بارها در سلسله پیامک های اطلاع رسانی به شهروندان از آنها خواسته بر روی لینک های جعلی که از شماره های شخصی و با نام نهادهایی هم چون قوه قضاییه، مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته، وزارت اطلاعات و سایر ادارات دولتی یا با نام دانلود اپلیکیشن ارسال می شوند کلیک نکنند چونکه این لینک ها عموما به قصد کلاهبرداری و خالی کردن حساب های شخصی شهروندان می باشند. نمونه ای از این پیامک های ارسال شده به این شرح است:

«هشدار: مجرمین با ارسال پیامک به نام ثنا قوه قضاییه، مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته، وزارت اطلاعات و سایر ادارات دولتی به همراه لینک از شماره های شخصی، به دنبال کلاهبرداری و خالی نمودن حساب شما هستند. لطفا کلیک نفرمایید».

«هشدار: پیامک حاوی لینک دانلود اپلیکیشن از شماره های شخصی، جعلی و به قصد سرقت از حساب شماست، به هیچ وجه کلیک نکنید».

«هشدار: کاربر گرامی؛ کلیک بر روی هرگونه لینک دریافتی از شماره های شخصی برابر با اعطای دسترسی کامل به مجرم و خالی شدن حساب شماست».
مجازات خالی کردن حساب های شخصی
ماده ۱۳ قانون «جرایم کامپیوتر ای» در این خصوص می گوید: ـ هرکس به صورت غیر مجاز از سامانه های کامپیوتری یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وجود «یا» بین مجازات حبس و جریمه نقدی به این معناست که قاضی می تواند بین هر یک از این مجازات ها یکی را انتخاب نماید. البته با عنایت به نوع و شدت جرم، قاضی می تواند هر دوی این مجازات ها را اعمال نماید.

ماده ۶۷ قانون «تجارت الکترونیکی» نیز هم چنین می گوید: هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی، با سو استفاده و یا استفاده غیرمجاز از «داده پیام» ها، برنامه ها و سیستم های کامپیوتری و وسائل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف «داده پیام»، مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم کامپیوتری و غیره دیگران را بفریبد و یا سبب گمراهی سیستم های پردازش خودکار و نظائر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه، اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال ماخوذه محکوم می شود.
تبصره- آغاز به این جرم هم جرم محسوب و مجازات آن حداقل مجازات مقرّر در این ماده می باشد.

البته نوع دیگری از سرقت از حساب های بانکی هم وجود دارد که این سرقت ها با دسترسی به کارت بانکی و مشخصات آن مثل رمز اول یا دوم اتفاق میوفتد که این از نوع سرقت های اینترنتی نیست بلکه سرقت تعزیری است که در این خصوص ماده ۶۵۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده) می گوید: هرکس مرتکب ربودن مال دیگری از راه کیف زنی - جیب بری و امثال آن شود به حبس از یک تا پنج سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

منبع:

1401/02/26
19:23:26
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
RahaTel
rahatel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رهاتل محفوظ است

رهاتل

مخابرات و ارتباطات